Kompost Üniteleri

Kompost, bitkisel ve hayvansal atıkların uygun koşullarda mikro organizmalar aracılığıyla çözünmesi ve dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ayrışmış organik maddedir. Etrafındaki bitkilere çeşitli vadelerde farklı besin maddeleri sunan, bu nedenle bol miktarda canlıya ev sahipliği yapan, dolayısıyla içinde çürüme işlemi az da olsa hâlâ devam eden kompost ‘canlı’ bir oluşumdur. Toprağa serdikten sonra toprak ekosistemine karışır, topraktaki biyolojik süreçleri destekleyerek çeşitliliği artırır ve zamanla humusa dönüşür.

Terasta Tarım alanımızda her biri 1 m3 olmak üzere toplam 6 adet kompost ünitemiz bulunuyor. Bostanımızdan çıkan organik atıkların Akmerkez’deki restoran ve kafelerden gelen gıda atıklarıyla ve ayrıca terasımızda çalışan gönüllülerimizin getirdiği organik atıklarla harmanlanarak toprağımızı besleyen, zenginleştiren komposta dönüşmesi sürdürülebilirlik açısından bizi en tatmin eden kentsel tarım uygulamalarımızdan biri. Sentetik gübre (ve tabii kimyasal pestisit) kullanmadığımız bostanımızda bitkilerin sağlıklı ve bereketli yetişmesi,toprak altındaki canlılığının da devamı için kompost paha biçilmez bir kaynağımız.

Kompostun önemli bir püf noktası kahverengi karışım ve yeşil karışım olarak adlandırdığımız maddeleri belli oranlarda eklemek.  Bu oran kompostun durumuna ve dış şartlara göre değişiklik gösterebiliyor ama biraz tecrübeyle doğru dengeyi sağlamak zor değil.

Kahverengi karışıma giren karbon ve karbonhidrat zengini maddeler: Karton, boyasız kraft kağıt, kuru yapraklar, kuru dallar, saman ve talaş.

Yeşil karışıma giren azot ve protein zengini maddeler: Bahçe budama artıkları, (narenciye dışında) sebze/meyve atıkları, çay ve kahve posası. Yumurta kabuğunu da kendisi mineral yapıya sahip olmasına ve karbon veya azot barındırmamasına rağmen içine yapışmış yumurta zarı gibi maddelerden dolayı bu gruba dahil ediyoruz.

Kompostta dönüşüm, mikrooganizmaların ortamdaki nem ve oksijeni kullanarak, bu kahverengi ve yeşil karışımları çürüme ve ayrışma sürecine sokmasıyla gerçekleşiyor.